Jak poprawić wydolność serca?

2 min czytania

biegająca kobieta poprawia swoją wydolność

Aktywność fizyczna ma niezaprzeczalne korzyści dla zdrowia serca – nawet dla tych, którzy doświadczyli zawału serca. Niemniej jednak, istnieją formy treningu, które mogą być szkodliwe dla serca, a specjaliści od zdrowia serca zalecają unikanie ich nawet osobom bez poważnych problemów zdrowotnych. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak poprawić wydolność serca!

Jaki wysiłek służy sercu?

Serce czerpie korzyści z ćwiczeń o charakterze dynamicznym, takich jak nordic walking, bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Takie formy aktywności, wykonywane z umiarkowaną intensywnością i dla czystej przyjemności, mogą skutecznie wspierać terapię kardiologiczną, poprawiają samopoczucie pacjenta i przedłużają życie. Z drugiej strony, wysiłki statyczne i izometryczne, takie jak podnoszenie ciężarów, popularne „pompy” na siłowni, są niezalecane dla serca.

Trening tego rodzaju nie przyczynia się do poprawy wydolności organizmu ani kondycji fizycznej. Zamiast tego, prowadzi jedynie do zwiększenia masy mięśniowej, a w niektórych przypadkach może prowadzić do przerostu mięśnia sercowego, nadciśnienia tętniczego oraz zaostrzenia epizodów arytmii. Jak podkreśla dr Ewa Jędrzejczyk-Patej, to rodzaj wysiłku, którego kardiolodzy zazwyczaj nie zalecają. Dodaje również, że siłownia może być dobrym miejscem do ćwiczeń, pod warunkiem wyboru ćwiczeń dynamicznych, takich jak bieżnia, rower stacjonarny czy stepper.

Czy siłownie plenerowe są dobre dla serca?

W przypadku, gdy stan jakości powietrza na to pozwala, zdecydowanie rekomenduje się wysiłek fizyczny na otwartym powietrzu, na przykład na siłowniach plenerowych. Jednakże, jeżeli ilość pyłów zawieszonych w powietrzu przekracza bezpieczne normy, powinniśmy unikać aktywności na świeżym powietrzu, aby nie wdychać szkodliwych zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpłynąć na nasz organizm. Najlepsze są ćwiczenia wykonywane na urządzeniach takich jak: stepper, orbitrek czy ćwiczenia wzmacniające, które zwiększają wydolność i pomagają poprawić kondycję naszego organizmu.

Jako alternatywę na dobre warunki pogodowe można rozważyć także regularne chodzenie. Sprawdź jakie efekty dają codzienne spacery!

Uwaga na zbyt intensywny trening

Dla pacjentów z problemami z układem sercowo-naczyniowym, z wyjątkiem stadium zaawansowanej dekompensacji, specjaliści zalecają umiarkowane uprawianie sportu. Jednak ostrzegają przed przemęczającymi treningami i sportem na wysokim poziomie.

Istnieją pewne grupy schorzeń kardiologicznych, takie jak arytmogenna kardiomiopatia prawej komory lub kardiomiopatia przerostowa, gdzie intensywny sport jest niewskazany, ponieważ może pogorszyć stan choroby i potęgować arytmie. W przypadku migotania przedsionków, jeżeli nie ma odpowiedniej kontroli tętna, sport powinien być podejściem bardzo ostrożnym, a wzmożona aktywność powinna zostać odłożona na czas, aż tętno będzie odpowiednio stabilne.

Rozrusznik serca nie jest przeszkodą

Należy zdać sobie sprawę, że pacjenci z wszczepionymi urządzeniami kardiologicznymi, jak rozruszniki czy kardiowertery-defibrylatory, często obawiają się, że podczas treningu urządzenie może nieprawidłowo zareagować na przyspieszone bicie serca (tachykardię zatokową) zamiast na prawdziwą arytmię komorową.

Osoby z rozrusznikiem nie muszą obawiać się niewłaściwej interwencji urządzenia, gdy tętno wzrasta, ponieważ ta funkcja nie jest dostępna w rozrusznikach. W przypadku kardiowertera-defibrylatora (ICD), takie ryzyko teoretycznie istnieje, ale obecnie mamy możliwość dokładnego programowania ICD w taki sposób, aby pacjent nie doświadczał niepotrzebnych interwencji – wyjaśnia dr Ewa Jędrzejczyk-Patej.

Zaawansowane technologicznie urządzenia kardiologiczne są wyposażone w różne algorytmy, które pozwalają określić, czy mamy do czynienia z arytmią zagrażającą życiu, czy tylko z tachykardią zatokową spowodowaną wysiłkiem fizycznym. Przed rozpoczęciem treningu, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, jaki poziom tętna urządzenie zacznie odczytywać jako arytmię, a kiedy zacznie reagować. W tym kontekście, nowoczesne pulsometry mogą być bardzo pomocne. Pacjent, widząc, że tętno jest niebezpiecznie wysokie, które urządzenie może już interpretować jako nieprawidłowość, może zdecydować się na przerwę lub spowolnienie treningu. Czasem pacjentom zaleca się wykonanie testów wysiłkowych, aby sprawdzić, jakie maksymalne wartości tętna mogą osiągnąć podczas intensywnego treningu. Te badania są bardzo pomocne przy programowaniu wszczepialnych urządzeń kardiologicznych. 

Pacjenci z wszczepionymi urządzeniami, że nie powinni się obawiać wysiłku fizycznego, ale przed rozpoczęciem treningu powinni skonsultować się z lekarzem prowadzącym i dowiedzieć się, jakie są zalecenia w ich przypadku. Wszczepienie urządzenia może wynikać z różnych przyczyn, jak niewydolność serca czy kardiomiopatia, a reakcje na wysiłek u różnych pacjentów mogą być różne. Dlatego zalecenia dotyczące uprawiania sportu powinny być indywidualne.

Czytaj też: Czy chodzenie odchudza?