Jak dobrać kijki do chodzenia?

58 sec read

kijki do nordic walking

Nordic walking to bardzo popularna aktywność, która ma wiele korzystnych dla zdrowia efektów, a jednocześnie nie jest tak bardzo obciążająca jak bieganie, jazda na rowerze czy ćwiczenia na siłowni. Spacer z kijkami pozwala się wyciszyć na łonie natury i poprawić samopoczucie. Ma też wiele innych zalet. Jednak jak dobrać kijki do chodzenia, aby aktywność ta była wykonywana prawidłowo i przyniosła pożądane efekty? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

Jak dobrać kijki do nordic walking?

Na początku istotne jest, aby zrozumieć, jak prezentują się kije do nordic walking, unikając błędnego wyboru kijów trekkingowych, które niesłusznie są często oznaczane jako nordicowe. Istotne cechy kijów do nordic walking to:

  • rękawiczki zamiast pasków,
  • cienka, płaska rączka, a nie gruby, wyprofilowany „grzybek”.

Czytaj też: Jak chodzić z kijkami?

Podstawowym aspektem jest również wybór kijów dopasowanych do naszego wzrostu. Aby określić odpowiadającą nam wysokość kijów, należy ustawić je pionowo i chwycić za rączkę. Jeżeli kąt zgięcia w łokciu wynosi około 90 stopni, kije mają odpowiednią długość.

Alternatywnie, można skorzystać ze wzoru do obliczenia właściwej wysokości kijów: wzrost x 0,68 = długość kijów.

Na przykład, osoba mierząca 189 cm licząc za pomocą powyższego wzoru powinna skorzystać z kijków o długości 130 cm – wynik działania to bowiem 128,52 cm.

Poza odpowiednią długością kijków warto zastanowić się także jakie buty do nordic walking będą odpowiednie. Poprawnie dobrane obuwie z pewnością polepszy komfort treningu!