Pierwszy kontakt z nordic walking wymaga wsparcia instruktora oraz odpowiedniego sprzętu. Jest to klucz do zrozumienia istoty i potencjału tej formy aktywności. Wielu z nas jest świadomych, że nordic walking angażuje do pracy około 90% mięśni naszego ciała, pomaga w modelowaniu sylwetki i dbaniu o prawidłową postawę. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że spacerowanie z kijkami może mieć różne tempo – od spokojnego spaceru, aż po intensywny trening. Dodatkowo dla osiągnięcia najlepszych efektów ważna jest także regularność w uprawianiu nordic walking. Jak często chodzić z kijkami? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
Zatem jak często chodzić z kijkami?
Pierwszym krokiem do skutecznego treningu nordic walking jest zapoznanie się z prawidłową techniką. Gdy już wiesz, jak chodzić z kijkami możesz na podstawie wybranego rodzaju treningu określić, ile czasu nasze ciało potrzebuje do regeneracji, co z kolei pozwoli ocenić, jak często należy uprawiać nordic walking.
Podczas łagodnych spacerów na średnie dystanse, możemy swobodnie codziennie korzystać z nordic walking i cieszyć się korzyściami, które niesie ze sobą ta aktywność. Jeżeli planujemy intensywne szybkie marsze, warto zrobić co najmniej jeden dzień przerwy między treningami, aby umożliwić regenerację mięśni.
Zaleca się treningi trzy razy w tygodniu, jednak najistotniejsze jest przede wszystkim słuchanie swojego ciała i unikanie wysiłku, jeżeli wciąż odczuwamy skutki poprzedniej aktywności.
Jeżeli decydujemy się na bardzo długie dystanse (powyżej kilkunastu kilometrów), powinniśmy to robić odpowiedzialnie, pamiętając, że w treningu istotna jest nie tylko jego intensywność, ale również czas trwania. Musimy pamiętać o odpoczynku, który jest kluczowy w procesie budowania mięśni i wzmacniania organizmu. Maratończycy po biegu regenerują się nawet od 2 do 3 miesięcy, co nie oznacza rezygnacji z lżejszych treningów w tym czasie. Taki wysiłek jest ekstremalnym wyzwaniem dla ciała sportowca, które wymaga odpowiedniego przygotowania.
Ten przykład powinien przypominać nam o konieczności odpoczynku i różnorodności intensywności treningów.
Jeżeli przebyliśmy dystans 15 km jednego dnia, następnie powinniśmy zmniejszyć dystans do 5 lub 8 km. Jeżeli odczuwamy dyskomfort lub ból, najważniejsze jest, aby dać sobie czas na regenerację. W końcu naszym celem jest osiągnięcie rezultatów, a nie kontuzja.Czytaj też: Nordic walking – jak chodzić, żeby schudnąć?